CHP’li Çetin: “Muharrem İnce Meclis Başkanlığı’nı İstemiş”

CHP’nin eski genel başkanlarından Hikmet Çetin, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin CHP’lilerle yaptığı görüşmede cumhurbaşkanı adaylığından çekilmesi karşılığında TBMM başkanlığı görevini istediğini söyledi. 

CHP’nin eski genel başkanlarından Hikmet Çetin, Sözcü’den Ruhat Mengi’ye konuştu.

Memleket Partisi Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ile iki kez görüştüğünü belirten Çetin, İnce’nin görüşmede ‘CHP düşünsün’ dediğini aktardı. Çetin, şunları kaydetti:

“O zaman anladım ki CHP’den bir davet bekliyordu, onun düşüncesini ben öyle algıladım. Tabii Genel Başkan Sayın Kılıçdaroğlu doğrudan söyledi mi onu bilmiyorum ama güvenilir bir kaynaktan öğrendiğime göre aracılar vasıtasıyla birtakım teklifler, öneriler olmuş. Olamayacaklar söylenmiş, olabilirler de söylenmiş, mesela Meclis Başkanlığı talebi olmuş, “Hayır” dememişler ama “diğer partilerle de konuşup gerekeni yapmayan çalışırız” denmiş, başka talepleri de olduğu için sonuca varılamadı demek ki.’

“İnce ve Oğan yüzde beşin altına inmeli”

Kılıçdaroğlu’nun seçimi ilk turda kazanması için İnce ve Oğan’ın oylarının toplamının yüzde beşin altına düşmesi gerektiğini belirten Çetin, şunları söyledi:

‘Özellikle İnce’nin oylarının daha düşeceğini tahmin ediyorum. Bu seçimin ilk turda bitmesi lazım ve ilk turda bitmesi için ikisinin toplamının yüzde 5’in altına inmesi lazım. Muharrem İnce çok eski bir partilidir. Yalova il başkanlığını, grup başkanvekilliğini başarıyla yaptı. Cumhurbaşkanı adaylığında çok umut verici bir şekilde çalıştı. Türkiye’nin bu yaşamsal seçiminde hala gereğini yapacağına inanıyorum. Çünkü sonunda yeri yine CHP olacaktır. CHP’den ayrıldıktan sonra ‘Ben sonunda yine CHP’nin içinde olacağım’ diye konuşuyordu. Şimdi bunu bir CHP’linin yapması gerektiği gibi yapacağına inanıyorum.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir