Ahmet Ercan, İki İli İşaret Etti! 7,3’lük Deprem Uyarısı: “Büyük Depremler Olacaktır”

Son haftalarda Van, Malatya, Kahramanmaraş, Hakkari, Tunceli ve Hakkari’de meydana gelen peş peşe depremler korkuttu.

Bölgede neredeyse her gün bir sarsıntı gündeme gelirken Türk Bilim İnsanı ve Yüksek Jeofizik Mühendisi Ahmet Övgün Ercan, konuyla ilgili dikkat çeken yorumlarda bulundu.

Prof. Dr. Ercan, Van’ın her zaman bir deprem riskiyle karşı olduğunu ifade eden “Güneyden gelen Arap Kalkanı, bugünkü Suriye ile Irak’ın bulunduğu kesimden Anadolu’yu kuzeye doğru sıkıştırıyor. Anadolu’yu bu şekilde sıkıştırması sonucunda Doğu Toroslar dediğimiz Bitlis Dağları oluşuyor. Artos Dağları da böyle oluşuyor. Van’ı doğudan sıkıştıran başka güçler de var. Güneyden ve doğudan gelen güçlerin bileşke noktası Van. Bu yüzden Van’da her zaman için büyük depremler olacaktır” değerlendirmesi yaptı.

“2040 SONRASINDA YIKICI BİR DEPREM OLURSA BU ŞAŞIRTICI OLMAZ”

Ercan, Van’ın kendi içindeki deprem büyüklüğü 6.4 dolaylarında olduğunu belirterek sözlerini şu şekilde sürdürdü;

Bazen sıçrama yaparak 7.3’e kadar varabilir. Kaldı ki 2011 yılında yaşanan depremde bu 7.2’ye vardı. Her 30 ila 40 yıl arasında üstüne gelen gerginlikleri boşaltmak üzere bir deprem oluşturacaktı. ‘2011 yılında gördük bir daha görmeyiz’ diye bir şey yok. 2040 ile 2055 yılları arasında yıkıcı bir deprem olursa bu şaşırtıcı olmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir