FilmAmed Belgesel Film Günleri başladı

Evrim Deniz

DİYARBAKIR- FilmAmed Belgesel Film Günleri başladı. 3 yıl aradan sonra Diyarbakırlı izleyicileri belgesel filmlerle buluşturan etkinliğin açılışı Amed Şehir Tiyatrosu’nda gerçekleşti. Açılışa Yeşil Sol Parti Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş, DBP Eşbaşkanı Saliha Aydeniz, gazeteci Safiye Alagaş, Gazete Duvar sinema yazarı Şenay Aydemir ve belgesel film yönetmenlerinin yanı sıra çok sayıda izleyici katıldı. Amed Şehir Tiyatrosu salonunda birçok kişinin açılış filmini ayakta izlemesi dikkat çekti.

Ardîn Dîren

‘YILMAZ GÜNEY BİR DURUŞTUR’

Açılış konuşmasını yapan Ardîn Dîren, Diyarbakır’da festivallerin ve etkinliklerin engellediğini, kayyım tarafından yerlerinin işgal edildiğini hatırlatarak “Sanat etkinliklerimiz devam edecek” dedi.
Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği gönüllüsü ve yönetmen Metin Ewr, sanat faaliyetlerinin sansür ve baskı yoluyla kontrol altına alınmak istendiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “FilmAmed, sanat ve toplumsal hafızanın yok edilmesine karşı bir duruştur. Bu açıdan emeği geçen arkadaşlar çok değerlidir. Ayrıca son dönemlerde saldırıya uğrayan Yılmaz Güney de bir duruştur. Bu konuşmayı Yılmaz Güney’in bir sözü ile bitirmek istiyorum. Mutlaka kazanacağız.”

‘BELEDİYELERİMİZ GASP EDİLSE DE KÜLTÜRÜMÜZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Yeşil Sol Parti Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş da FilmAmed Belgesel Film Günleri’ne katılan siyasetçilerin arasında yer aldı. Beştaş, kayyımların sadece halk iradesini gasp etmediğini hatırlatarak, “Kayyımlarla Kürt halkının kültürünü de gasp etmeye ve tahrip etmeye çalıştılar. Hatırlarsanız bu etkinlikler daha önce Cigerxwîn Sanat Merkezi’nde yapılıyordu. Şimdi ise bir gasp biçimi olarak tüm kurumlar ele geçirildi. Şu anda uygulanan ağır saldırı politikasının temelinde ve hedefinde kültür, sanat ve sinema da var. Kürtlere yönelik ağır bir sansür ve baskı var. Sanatın her alanı gibi sinema da mücadele alanıdır. Belediyelerimizi gasp etseler de ele geçirseler de biz ne sinemadan ne de kültürümüzden vazgeçmeyeceğiz. Kadın sinemacılar ise her alanda olduğu gibi iktidarla ve egemenler ile mücadele ediyor. 13 kadının filmi var bu festivalde. Bu vesile ile onları da selamlıyorum. Bu alanda diğer alanlar gibi bizim için mücadele alanıdır” diye konuştu.

ETKİNLİK 1 EKİM TARİHİNE KADAR DEVAM EDECEK

Konuşmaların ardından etkinlik, “Zimanê Dayîkê” (Anadili) filminin gösterimi ile devam etti. Film gösteriminin ardından DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz yönetmen Sarkew Mesgarî’ye plaket verildi.
30 filmin gösterileceği FilmAmed Belgesel Film Günleri 1 Ekim’e kadar devam edecek. Filmler, Bezgin Bekir, Amed Şehir Tiyatrosu ve Dicle Kültür Sanat Derneği’nde izleyici ile buluşacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir