Kasım Fed toplantısı pozisyonları rekorda

CME Group’un ABD merkez bankasının hedef aralığı belirlediği faiz oranlarının aylık ortalama seviyelerine yönelik pozisyon almak için kullanılan federal fon vadeli işlem piyasasında kasım kontratındaki açık pozisyonlar çarşamba günü rekor kırdı.

Yatırımcıların uzun veya kısa pozisyona sahip olduğu sözleşmelerin sayısı olarak tanımlanan açık pozisyonlar yaklaşık 600 bine çıkarak piyasanın otuz yıllık tarihindeki en yüksek rakama ulaştı. Rekor rakam, faiz oranındaki baz puanlık değişiklik başına 25 milyon dolarlık riski temsil ediyor ve bunun büyük bir kısmı artışa dair beklentileri yansıtan pozisyonlardan oluşuyor.

Bu arada San Francisco Fed Başkanı Mary Daly dün yaptığı açıklamada, politika yapıcıların, işgücü piyasası ve enflasyonun soğumaya devam etmesi veya finansal koşulların sıkı kalması durumunda faiz oranlarını sabit tutabileceklerini söyledi.

“Daha da önemlisi, oranları bugünkü seviyesinde tutsak bile enflasyon ve enflasyon beklentileri düştükçe politika giderek daha kısıtlayıcı hale gelecektir” diyen Daly, “Dolayısıyla oranları sabit tutmak aktif bir politika eylemi” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir