Piyasalarda yılın son işlem haftası! Borsa ve altın yılı hangi seviyelerde kapatır?

Ahlatcı Yatırım Araştırma Müdürü Barış Ürkün, borsada cuma ve gün ciddi satış baskısı yaşandığını, bu satış baskısının da yerli yatırımcıyı paniklettiğini belirtti. Ürkün, borsanın güne tepki alımlarıyla başladığını, borsanın 7 bin 300 seviyesinin üzerinde kalma çabası olduğunu ifade etti. 

“BORSA GELECEK YIL DA CAZİP BİR YATIRIM ARACI OLACAK”

Bu yıl borsada yüzde 33’lük bir artış olduğunu ve enflasyonun altında bir getiri sağlandığını belirten Ürkün, borsada yerli yatırımcı sayısının arttığı bir dönem yaşandığını ifade etti. “Halka arzların artması ve enflasyonun yüksek seyrini devam ettirmesi, yatırımcıyı borsaya itti” dedi. Gelecek yıla dair beklentilerini paylaşan Ürkün, yabancı yatırımcı girişine dikkat çekti. Son  5-6 haftalık süreçte yabancı yatırımcının hem hisse senetlerine hem de tahvil tarafına ilgi gösterdiğine işaret eden Ürkün, “Bu 5-6 haftalık süreçte 1,5 milyar dolarlık yabancı girişi oldu” diye konuştu. Ekonomi politikalarında seçim sonrası yaşanan sürecin yabancı yatırımcıyı harekete geçirdiğini belirten Ürkün, gelecek yıl kredi derecelendirme kuruluşlarının not artırımlarına gitmesiyle yabancı girişinde artışın devam edeceğini vurguladı. Yabancı girişiyle borsada yaşanan rallinin yerli yatırımcının geri dönüşünü sağlayabileceğini ifade eden Ürkün, 2024’te borsanın yatırımcılar için cazip bir yatırım aracı olacağına dikkat çekti.

2024 ALTININ YILI OLACAK

Ons altının yılbaşından bu yana yatırımcısına yüzde 13 getiri sağladığını ifade eden Ürkün, özellikle 2023’ün ortalarından itibaren Fed’in, faiz indirim beklentilerini destekleyecek söylemleri dile getirmesi olduğunu belirtti. 2024’ün merkez bankalarının faiz indirim süreciyle geçeceğini, bu durumun da doları zayıflatacağını altını da güçlendireceğine işaret eden Ürkün, 2 bin 100 ve 2 bin 200 doların ons altında direnç seviyeleri olduğunu belirtti. Altında her geri çekilmenin alım fırsatı olduğunu vurgulayan Ürkün, gram altının da 2 bin liraya kadar gitme potansiyeli olduğunu belirtti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir